2013 Full Race Result

 

 

 

 

Pos

No

Name

Team

U23

TIME

1

9

Peter Kennaugh

Team Isle of Man

 

03:51:14

2

144

Marcin Bialoblocki

Team UK Youth

 

15s

3

109

Lachlan Norris

Team Raleigh

 

02:15

4

104

Richard Lang

Team Raleigh

 

02:19

5

146

Tobyn Horton

Team UK Youth

 

st

6

66

Liam Holohan

Madison Genesis

 

02:24

7

106

Eric Berthou

Team Raleigh

 

02:38

8

143

Yanto Barker

Team UK Youth

 

02:57

9

112

Richard Handley

Rapha Condor JLT

 

03:02

10

162

Peter Hawkins

Team IG - Sigma Sport

 

03:04

11

131

Tom Stewart

Team Sportscover

 

st

12

94

Steve Lampier

Node4 - Giordana Racing

 

03:06

13

65

Will Bjergfelt

MG-Maxifuel Pro Cycling

 

03:07

14

50

Peter Williams

Team IG - Sigma Sport

 

st

15

103

Evan Oliphant

Team Raleigh

 

st

16

3

Connor McConvey

Synergy Baku CP Azerbaijan

 

st

17

40

Martin Ford

Herbalife-Leisure Lakes Bikes

 

st

18

47

Ben Greenwood

Team Hope Factory Racing

 

st

19

77

David McGowan

Metaltek - Knights of Old RT

 

03:11

20

160

Tom Barras

Wheelbase Altura MGD

 

st

21

159

Andrew Coupe

Wheelbase Altura MGD

 

03:13

22

32

George Harper

Felt-Colbornes-Hargroves RT

U23

st

23

74

Kit Gilham

Metaltek - Knights of Old RT

 

st

24

79

Gruff Lewis

Metaltek - Knights of Old RT

 

st

25

36

Matthew Clarke

Halesowen A 

U23

st

26

149

Josh Hunt

Team UK Youth

U23

03:17

27

54

James Moss

Team IG - Sigma Sport

 

st

28

73

Sebastian Baylis

Madison Genesis

U23

03:19

29

174

Luke Dunbar

Equipe CMI

 

st

30

83

Hugh Wilson

NFTO

 

03:22

31

145

Niklas Gustavsson

Team UK Youth

 

st

32

95

Peter Murdoch

Paisley Velo Race Team

 

st

33

121

Sam Redding

Spin Rotor Primal C-Originals RT

 

st

34

92

Mike Northey

Node4 - Giordana Racing

 

st

35

53

Ryan Mullen

Team IG - Sigma Sport

U23

st

36

46

James Gullen

Team Hope Factory Racing

 

st

37

37

Andrew Hawdon

Herbalife-Leisure Lakes Bikes

 

st

38

41

Gary Hand

Herbalife-Leisure Lakes Bikes

 

st

39

184

Rob Carter

TS Racing Team-Vankru

 

st

40

8

Andrew Roche

Team Isle of Man

 

st

41

91

Christian Varley

Node4 - Giordana Racing

 

st

42

147

Rob Partridge

Team UK Youth

 

03:31

43

141

Luke Ryan

Twenty3c.co.uk-Focus

 

03:33

44

68

Ian Bibby

Madison Genesis

 

03:37

45

113

Kristian House

Rapha Condor JLT

 

st

46

89

Dan Barry

Node4 - Giordana Racing

 

st

47

76

Rhys Lloyd

Metaltek - Knights of Old RT

 

st

48

75

Dexter Gardias

Metaltek - Knights of Old RT

 

03:47

49

87

Shem Rodger

Node4 - Giordana Racing

 

04:22

50

110

Thomas Scully

Team Raleigh

 

04:27

51

93

Steven Burke

Node4 - Giordana Racing

 

05:18

52

105

Alexandre Blain

Team Raleigh

 

05:33

53

129

Ashley Brown

Team Sportscover

 

st

54

134

Joe Moses

Team Sportscover

U23

05:39

55

24

Conor Ryan

Equipe CMI

U23

05:41

56

88

Roman Van Uden

Node4 - Giordana Racing

 

05:43

57

78

Tom Murray

Metaltek - Knights of Old RT

 

06:08

 

BLACK FLAG LAP 4

 

 

 

 

22

Todd Hotchkiss

Clay Cross Road Team

U23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BLACK FLAG LAP 6

 

 

 

 

15

Phil Dempsey

Aprire Bicycles

 

 

 

97

Francis Cade

Pedal Heaven RT

U23

 

 

137

Rhys Howells

Twenty3c.co.uk-Focus

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BLACK FLAG LAP 7

 

 

 

 

84

Ewen MacDonald

NFTO

U23

 

 

86

Matt Lee

NFTO

 

 

 

169

Lee Allen

Beeston RC

 

 

 

31

Andrew Hargroves

Felt-Colbornes-Hargroves RT

U23

 

 

127

Mark Baines

Spirit Bikes Racing Team

 

 

 

125

Jack Waller

Spirit Bikes Racing Team

U23

 

 

155

Robert Adlard

Velo29-Blackhawk

 

 

 

98

David Creeggan

Pedal Heaven RT

 

 

 

191

Patrick Clarke

Connacht Cycling Team

 

 

 

71

Chris Snook

Madison Genesis

 

 

 

179

Tom Timothy

Achieve CC

 

 

 

20

Stephen Smith

Champion System/Maxgear/Kyklos

 

 

 

16

Jacob Tipper

Biketreks Racing Academy

U23

 

 

172

Lee Tunnicliffe

Clay Cross Road Team

 

 

 

96

Robert McCarthy

Pedal Heaven RT

 

 

 

23

Blake Cowley

Clay Cross Road Team

U23

 

 

38

Simon Baxter

Herbalife-Leisure Lakes Bikes

 

 

 

111

Elliott Porter

Rapha Condor JLT

U23

 

 

157

Alex Bottomley

Wheelbase Altura MGD

 

 

 

151

Christopher Mark

Velo29-Blackhawk

 

 

 

21

Tim Allen

Clay Cross Road Team

U23

 

 

194

Mike Ryder

Connacht Cycling Team

 

 

 

10

Tom Black

Team Isle of Man

 

 

 

49

Michael Auger

Iceni Velo

 

 

 

82

Hefin Price

NFTO

 

 

 

123

James Smith

Spin Rotor Primal C-Originals RT

 

 

 

154

William Brown

Velo29-Blackhawk

U23

 

 

12

Henry Latimer

AW Cycles

U23

 

 

192

Nigel Forde

Connacht Cycling Team

 

 

 

142

Owen Lake

Twenty3c.co.uk-Focus

U23

 

 

193

Charles Prendergast

Connacht Cycling Team

 

 

 

138

Peter Vincent

Twenty3c.co.uk-Focus

 

 

 

43

Matthew Williams

Team Hope Factory Racing

 

 

 

182

Robert Ward

Felt-Colbornes-Hargroves RT

U23

 

 

20

Stephen Smith

Champion System/Maxgear/Kyklos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BLACK FLAG LAP 8

 

 

 

 

163

Jamie Scott

MG-Maxifuel Pro Cycling

 

 

 

57

Jake Martin

Kingsnorth International Whlrs

U23

 

 

158

Adam Duggleby

Wheelbase Altura MGD

 

 

 

156

Alistair Rutherford

Wheelbase Altura MGD

 

 

 

139

Stephen Adams

Twenty3c.co.uk-Focus

 

 

 

150

Greg Mansell

Team UK Youth

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BLACK FLAG LAP 11 

 

 

 

 

28

Simon Wilson

Team Corley Cycles

 

 

 

118

Will Stephenson

Rapha Condor JLT

U23

 

 

42

Harry Tanfield

Herbalife-Leisure Lakes Bikes

U23

 

 

30

John Whittington

Team Diabetes UK

 

 

 

 

102

Daniel Storey

RST Racing Team

 

 

 

44

Daniel Booth

Team Hope Factory Racing

 

 

 

34

Richard Mardle

Felt-Colbornes-Hargroves RT

 

 

 

62

Declan Byrne

MG-Maxifuel Pro Cycling

U23

 

 

60

David Lines

MG-Maxifuel Pro Cycling

 

 

 

59

Liam Stones

MG-Maxifuel Pro Cycling

 

 

 

119

George Pym

Spin Rotor Primal C-Originals RT

U23

 

 

61

Jamie Caldwell

MG-Maxifuel Pro Cycling

 

 

 

 

 

 

 

 

DNS

4

Kirill Pozdnyakov

Synergy Baku CP Azerbaijan

 

 

DNS

5

Christopher Schweizer

Synergy Baku CP Azerbaijan

 

 

DNS

6

David McCann

Synergy Baku CP Azerbaijan

 

 

DNS

7

Jonny Bellis

Team Isle of Man

 

 

DNS

13

James Wilson

AW Cycles

 

 

DNS

128

Edward Clemens

Spirit Bikes Racing Team

U23

 

DNS

130

Ben Ives

Team Sportscover

 

 

DNS

135

Daniel Smith

TS Racing Team-Vankru

 

 

DNS

140

Oliver Rossi

Twenty3c.co.uk-Focus

U23

 

DNS

161

Nick Pilborough

Spin Rotor Primal C-Originals RT

DNS

166

Malcolm Dixon

Severn RC

 

 

DNS

167

Giles Drake

Herbalife-Leisure Lakes Bikes

 

 

DNS

171

Carl Dyson

Clay Cross Road Team

 

 

DNS

176

James Baillie

Langsett Cycles RT

 

 

DNS

177

Tom Neale

Spalding CC

 

 

DNS

178

Julian Gromett

Squadra RT

 

 

DNS

181

Jonathan Shuster

Team Corley Cycles

 

 

DNS

185

Alex Camier

Pedal Heaven RT

 

 

 

 

 

 

Other Events

 lincoln-gp-sportivelincoln-bike-night

Event Partners

  • AA-Chestnut_Homes.png
  • allensigns.png
  • bgu.png
  • britishcycling.jpg
  • cityoflincolncouncil.jpg
  • county-cups.png
  • ellmore.png
  • frontrunner-logo.png
  • hope-wines.png
  • lincolnaudi.jpg
  • marshalllandrover.jpg
  • ruddocks.png
  • sandras-flowers-logo.png
  • total-accounting.png

Follow Us On:

Follow Us On:

 facebooktwitter

Sign Up For Event News

Copyright © Lincoln Grand Prix. All Rights Reserved.