2011 Full Race Results

 

Pos No. Rider Name Team     Time
1. 37 Scott Thwaites Endura Racing U23   03:21:58
2. 65 Ian Bibby Motorpoint     "
3. 66 Johnny McEvoy Motorpoint U23   "
4. 16 Luke Rowe 100% ME U23   "
5. 103 Zak Dempster Rapha Condor Sharp     "
6. 97 Liam Holohan Team Raleigh     "
7. 41 Robert Partridge Endura Racing     03:22:01
8. 2 Martyn Irvine Team Ireland     "
9. 182 Yanto Barker Pendragon-Le Col-Colnago     03:22:15
10. 124 Marcel Six Twenty3c-Orbea     "
11. 126 Rob Sharman Twenty3c-Orbea     "
12. 120 John Tanner Sportscover Strategic Altura     "
13. 42 David Clarke Endura Racing     "
14. 5 Peter Hawkins Team Ireland     03:22:21
15. 13 Tom Moses 100% ME U23   "
16. 22 Simon Gaywood Team Corley Cycles     "
17. 102 Jonathan Tiernan-Locke Rapha Condor Sharp     "
18. 101 Dean Downing Rapha Condor Sharp     "
19. 129 Joe Perrett Twenty3C-Orbea U23   "
20. 133 Niklas Gustavsson Team UK Youth U23   "
21. 18 Mark Christian 100% ME U23   "
22. 100 Kristian House Rapha Condor Sharp     "
23. 4 David McCann Team Ireland     03:22:58
24. 105 Andrew Tennant Rapha Condor Sharp     "
25. 185 James McLaughlin Pendragon-Le Col-Colnago U23   "
26. 14 Simon Yates 100% ME U23   03:23:49
27. 94 Matt Cronshaw Team Raleigh     "
28. 134 Frederik Johnansson Team UK Youth     "
29. 76 David McLean Pasta Montegrappa Zheroquadro     03:24:08
30. 114 Simon Richardson Sigma Sport - Specialized     "
31. 135 David McGowan Team UK Youth     "
32. 95 Richard Handley Team Raleigh U23   "
33. 128 Andrew Griffiths Twenty3c-Orbea U23   "
34. 125 Rafa Rodriguez Segarra Twenty3c-Orbea     "
35. 67 Pete WIlliams Motorpoint     03:24:27
36. 98 Gael Le Bellec Team Raleigh     "
37. 53 Sam Redding GWR Team U23   "
38. 19 Jonathan Mould 100% ME U23   "
39. 147 Rob Carter Velo29 Cycling Team     "
40. 154 Hugh Wilson Willier Goselfdrive.com     "
41. 63 Adam Yates Maxgear Racing Team U23   "
42. 27 Chris McNamara Team Corley Cycles     "
43. 61 Martin Ford Mammoth Lifestyle RT     "
44. 184 Jon Mozeley Pendragon-Le Col-Colnago     "
45. 116 Tom Murray Sigma Sport - Specialized     "
46. 78 Wojciech Szlachta Pasta Montegrappa Zheroquadro     "
47. 51 Douglas Dewey GWR Team U23   "
48. 117 S. Adams Sigma Sport - Specialized U23   "
49. 30 Tom Barras CyclePremier.com-Metaltek     "
50. 49 Alex Coutts Giant Kenda Racing Team     "
51. 39 James Moss Endura Racing     "
52. 68 James Sampson Motorpoint     "
53. 44 Oliver Beckingsdale Endura MTB Racing     "
54. 28 Ashley Cox Team Corley Cycles     "
55. 112 Alistair Rutherford Science in Sport     "
56. 91 Matt Ullmer Team Qoroz     "
57. 149 Chris Mark Velo29 Cycling Team     "
58. 104 Tom Southam Rapha Condor Sharp     "
59. 146 Daniel Smith Velo29 Cycling Team     "
60. 143 Adam Norris Vanillabikes.com     "
61. 36 Ian Wilkinson Endura Racing     "
62. 60 Anthony Move CC Luton     "
63. 122 Kevin Dawson Sportscover Strategic Altura     "
64. 69 Marcin Bialoblocki Motorpoint     "
65. 118 Kit Gilham Sigma Sport - Specialized     "
66. 52 Llewellyn Kinch GWR Team U23   "
67. 130 Mike Cuming Twenty3c-Orbea U23   "
68. 96 James Sparling Team Raleigh     "
69. 132 James Stewart Team UK Youth     03:25:40
70. 33 Simon Wilson CyclePremier.com-Metaltek     "
71. 92 Matt Jones Team Raleigh U23   "
72. 93 Jeroen Janssen Team Raleigh     "
73. 131 Magnus Backstedt Team UK Youth     "
74. 20 Samuel Harrison 100% ME U23   "
75. 43 Rob Hayles Endura Racing     "
76. 58 Stuart Reid Herbalife/Wheelbase     "
77. 55 Andrew Hawdon Herbalife/Wheelbase     "
78. 109 Richard Wilkinson Renault Rotor Colbert RT     "
 
BLACK FLAGGED LAP 10
  32 Robert Smail CyclePremier.com-Metaltek      
  121 Colin Humphrey Sportscover Strategic Altura      
  25 Ian Knight Team Corley Cycles      
  64 Chris Coyle Mayo Castlebar Western Edge      
  88 Luke Dunbar Team Qoroz U23    
 
BLACK FLAGGED LAP 9
  85 Ben Simmons Team Wiggle      
  167 Lee Tunnicliffe Planet X Racing Team      
  88 Luke Dunbar Team Qoroz U23    
  64 Chris Coyle Mayo Castlebar Western Edge      
  148 Joe Norledge Velo29 Cycling Team      
  25 Ian Knight Team Corley Cycles      
  62 Russell Falder Mammoth Lifestyle RT U23    
  150 Jack Rees Velo29 Cycling Team U23    
 
BLACK FLAGGED LAP 3
  75 Mike Auger Velo Club Norwich      
  152 Nick Busst Velo29 Cycling Team      
 
DNS 6 Spare Number        
DNS 7 Adam Armstrong Eurocycles Cycling Team      
DNS 29 Richard Lambert Cottingham Coureurs      
DNS 31 Stephen Gallagher CyclePremier.com-Metaltek      
DNS 38 Alex Bain Endura Racing      
DNS 47 Sam Parker Forme Procycliste Sanlamere      
DNS 73 Andrew Magnier Motorpoint      
DNS 80 Matt Myers Pasta Montegrappa Zheroquadro U23    
DNS 90 Mikey Thelwell Team Qoroz U23    
DNS 151 Ciaran O'Sullivan Velo29 Cycling Team      
DNS 155 Jack Cousins Wills Wheels U23    
DNS 156 Michael Gregg WyndyMilla - Maxifuel U23    
DNS 158 Giancarlo Checchi WyndyMilla - Maxifuel      
DNS 164 Mark Thomson St Ives Cycling Club      
DNS 170 Stephen Henson Ellis Briggs Racing Team      
DNS 171 Harry Wickham leslie bikes/rightmove windows U23    
DNS 173 Martin Wheeldon Doncaster Wheelers      
DNS 177 James Newall Team Corley Cycles      
DNS 179 Mike Rudling Wightlink Racing Team U23    
DNS 181 Mark Baines Spirit Racing

 

 

Other Events

 lincoln-gp-sportivelincoln-bike-night

Event Partners

  • AA-Chestnut_Homes.png
  • britishcycling.jpg
  • cityoflincolncouncil.jpg
  • ellmore-ad.jpg
  • hope-wines.png
  • lincolnaudi.jpg
  • marshalllandrover.jpg
  • pygott-crone.png
  • Ruddocks.png
  • sandras-flowers-logo.png
  • total-accounting.png

Follow Us On:

Follow Us On:

 facebooktwitter

Sign Up For Event News

Copyright © Lincoln Grand Prix. All Rights Reserved.