Men's Rapha Lincoln GP 2022 Rider List

 

Number 

First Name

Surname

Team

Age Category

1

Joe

Coukham

Cycling Sheffield

U23

2

James

Hartley

Cycling Sheffield

U23

3

James

Hawkins

Cycling Sheffield

U23

4

James

McKay

Cycling Sheffield

 

5

Adam

Mitchell

Cycling Sheffield

U23

6

George

Wood

Cycling Sheffield

U23

7

Thomas

Ashcroft

Dolan Ellesse Race Team

U23

8

Jack

Crook

Dolan Ellesse Race Team

 

9

Declan

Hudson

Dolan Ellesse Race Team

 

10

Conor

McKinnon

Dolan Ellesse Race Team

U23

11

Matthew

Taylor

Dolan Ellesse Race Team

U23

12

Joe

Wilson

Dolan Ellesse Race Team

U23

13

James

Alexander

Embark - Bikestrong

U23

14

Cameron

Biddle

Embark - Bikestrong

 

15

Jamieson

Blain

Embark - Bikestrong

U23

16

Michael

Chadwick

Embark - Bikestrong

 

17

Bryn

Davies

Embark - Bikestrong

U23

18

David

Hird

Embark - Bikestrong

U23

19

James

Satoor

Embark - Bikestrong

U23

20

Dean

Watson

Embark - Bikestrong

 

21

Thomas

Benton

Global 6 Cycling

 

22

Ruiz

Miguel Angel Fernandez

Global 6 Cycling

 

23

Kiaan

Watts

Global 6 Cycling

U23

24

Alex

Williams

Global 6 Cycling

U23

25

Marcus

Burnett

Kuwait Pro Cycling Team

 

26

Matthew

Clements

Kuwait Pro Cycling Team

 

27

James

Jobber

Kuwait Pro Cycling Team

 

28

Sebastian

Garry

Nopinz Motip Race Team

 

29

Cameron

McLaren

Nopinz Motip Race Team

 

30

Marinus

Petersen

Nopinz Motip Race Team

 

31

Daniel

Shoobridge

Nopinz Motip Race Team

 

32

Luke

Barfoot

Primera-TeamJobs

 

33

Jordan

Giles

Primera-TeamJobs

 

34

George

Smith

Primera-TeamJobs

 

35

Nicholas

Tyrie

Primera-TeamJobs

 

36

Stuart

Balfour

Ribble Weldtite Pro Cycling

 

37

Finn

Crockett

Ribble Weldtite Pro Cycling

 

38

Cameron

Jeffers

Ribble Weldtite Pro Cycling

 

39

Matthew

King

Ribble Weldtite Pro Cycling

 

40

Ross

Lamb

Ribble Weldtite Pro Cycling

 

41

Oliver

Peckover

Ribble Weldtite Pro Cycling

 

42

Alex

Peters

Ribble Weldtite Pro Cycling

 

43

Harry

Tanfield

Ribble Weldtite Pro Cycling

 

44

Samuel

Asker

Richardsons Trek DAS

U23

45

Jim

Bradford

Richardsons Trek DAS

 

46

Peter

Cocker

Richardsons Trek DAS

 

47

Aaron

Freeman

Richardsons Trek DAS

U23

48

James

Jenkins

Richardsons Trek DAS

 

49

Conor

McGoldrick

Richardsons Trek DAS

 

50

Steven

Parsonage

Richardsons Trek DAS

 

51

William

Scott

Richardsons Trek DAS

 

52

Stephen

Bradbury

Saint Piran

 

53

Jake

Crossley

Saint Piran

U23

54

Gabriel

Cullaigh

Saint Piran

 

55

Tom

Mazzone

Saint Piran

 

56

Leon

Mazzone

Saint Piran

 

57

Theodor

Obholzer

Saint Piran

 

58

Jacob

Vaughan

Saint Piran

 

59

Jenson

Young

Saint Piran

U23

60

Travis

Bramley

Spectra Wiggle p/b Vitus

 

61

Michael

Mottram

Spectra Wiggle p/b Vitus

 

62

Isaac

Mundy

Spectra Wiggle p/b Vitus

 

63

Frederik

Scheske

Spectra Wiggle p/b Vitus

 

64

Joshua

Avery

Spirit BSS

 

65

Farley

Barber

Spirit BSS

U23

66

Angus

Hawkins

Spirit BSS

U23

67

Joe

Hill

Spirit BSS

 

68

George

Kimber

Spirit BSS

 

69

Jordan

Peacock

Spirit BSS

 

70

Joshua

Price

Spirit BSS

U23

71

Thomas

Price

Spirit BSS

U23

72

Matthew

Ellis

SRCT MUC-OFF

U23

73

William

Harper

SRCT MUC-OFF

 

74

Thomas

Lowther

SRCT MUC-OFF

U23

75

Oliver

Maxwell

SRCT MUC-OFF

 

76

Scott

Redding

SRCT MUC-OFF

 

77

Scott

Redding

SRCT MUC-OFF

 

78

Matthew

Warhurst

SRCT MUC-OFF

U23

79

Harry

Birchill

Team Inspired

U23

80

Ross

Birrell

Team Inspired

U23

81

Jack

Brough

Team Inspired

U23

82

Josh

Charlton

Team Inspired

U23

83

Robert

Donaldson

Team Inspired

U23

84

Joshua

Giddings

Team Inspired

U23

85

Oscar

Nilsson-Julien

Team Inspired

U23

86

Jack

Rootkin-Gray

Team Inspired

U23

87

James

Bentley

Team PB Performance

 

88

Jacques

Coates

Team PB Performance

U23

89

Hefin

Evans

Team PB Performance

 

90

Toby

Jarvis

Team PB Performance

 

91

George

Peden

Team PB Performance

 

92

Jude

Taylor

Team PB Performance

 

93

Cavan

Walker

Team PB Performance

U23

94

Christopher

Walkinshaw

Team PB Performance

 

95

Sam

Culverwell

TRINITY Road Racing

U23

96

Aiden

Lawrence

TRINITY Road Racing

U23

97

Cameron

Mason

TRINITY Road Racing

 

98

Lukas

Nerurkar

TRINITY Road Racing

U23

99

Oliver

Rees

TRINITY Road Racing

U23

100

Samuel

Beckett

Wales Racing Academy

U23

101

Joseph

Beckingsale

Wales Racing Academy

U23

102

Joe

Holt

Wales Racing Academy

 

103

Liam

James-Morris

Wales Racing Academy

 

104

Edward

Morgan

Wales Racing Academy

U23

105

William

Roberts

Wales Racing Academy

 

106

Owain

Roberts

Wales Racing Academy

U23

107

William

Truelove

Wales Racing Academy

U23

108

Matti

Dobbins

Wheelbase CabTech Castelli

U23

109

Logan

Maclean

Wheelbase CabTech Castelli

U23

110

Fraser

Martin

Wheelbase CabTech Castelli

 

111

Callum

Thornley

Wheelbase CabTech Castelli

U23

112

Toby

Barnes

WiV Sungod

U23

113

Matthew

Bostock

WiV Sungod

 

114

Damien

Clayton

WiV Sungod

 

115

Jacob

Scott

WiV Sungod

 

116

Robert

Scott

WiV Sungod

 

117

Rory

Townsend

WiV Sungod

 

118

Josh

Whitehead

WiV Sungod

U23

119

Reece

Wood

WiV Sungod

 

120

Alistair

Slater

Clancy Briggs Cycling Academy

 

121

Carl

Stubbs

COBL Cycling Club

 

122

Joseph

Sutton

Cycling Team Projectbouw Borgonjon – Pessemier nv 

 

123

Lewis

Bulley

Dovy Keukens Cycling Team

 

124

William

Foster

JRC Interflon Race Team

U23

125

Yanto

Barker

Le Col

 

126

Alexandar

Richardson

Le Col

 

127

Jack

Freeman

Meudon Pedal Heaven Le Col RT

 

128

Matthew

Houlberg

Meudon Pedal Heaven Le Col RT

U23

129

Thomas

Stringer

Moonglu CC

 

130

Ben

Pease

Moonglu Race Team

 

131

Daniel

McDermott

Private Member

 

132

James

O'Connell

Private Member

 

133

Jake

Jackson

Rose Race Team

U23

134

Cameron

Richardson

RT23

 

135

William

Perrett

Spellman - Dublin Port Track Team

 

136

Lee

Rosie

Spokes Racing Team

U23

137

David

Brearley

Squadra RT

 

138

James

Ashcroft

StolenGoat Race Team

U23

139

Nicholas

Cooper

Sweden Cycling Academy

 

140

Callum

Nisbet

Te Awamutu Sports Cycling

U23

141

Jonathan

Gales

Team LDN - Brother UK

 

142

Andrew

Nichols

Team Lifting Gear Products

 

143

Oscar

Hutchings

Team Tor 2000 Kalas

 

144

Samuel

Clark

trainSharp Development Team

U23

145

Thomas

Mitchell

trainSharp Elite

U23

146

Timothy

Torrie

trainSharp Elite

 

147

Tobias

Bartlett

Velo Club Lincoln

 

148

Charles

Walker

WattShop

 

149

Ben

Granger

Zappi Racing Team

U23

150

Matthew

Kingston

Zappi Racing Team

U23

 

 

 

 

 

 

Reserves

 

 

 

151

Jack

Dallyn

Team Tor 2000 Kalas

U23

152

Jordan

Retallack

05/03

 

153

Joshua

Diesel

Primera-TeamJobs

 

154

Ole Henrik

Bang-Andreasen

Le Col

 

155

Joshua

Ravn

Wold Top The Edge RT

 

156

Struan

McInnes

Clifton CC

 

157

Monte

Guerrini

Foran CCC

 

158

Andrew

Davenport

Team Tor 2000 Kalas

 

159

Max

Krasinski

Prologue Racing Team

U23

160

George

Skinner

Primera-TeamJobs

 

161

Benjamin

Bright

Private Member

U23

162

Benjamin

Hellebo

Wheelsuckers

 

163

Aaron

King

RT23

U23

164

Sam

Kettlewell

TS Racing

U23

165

Harry

Jukes

05/03

U23

 

Other Events

 lincoln-gp-sportive  lincoln-bike-night 

Cycle Lincolnshire

 Cycle Friendly Badge 2

Stokes Lincoln GP Blend 66 Coffee

volunteer

Get The Latest News To Your Inbox

Follow Us On:

Follow Us On:

 facebooktwittertwitter

 

Volunteer For Lincoln Grand Prix

volunteer

Copyright © Lincoln Grand Prix. All Rights Reserved.