Men's National Road Race Championship - 17th October

 

mens gp map
 

The Men's National Road Championship (incorporating the Rapha Lincoln Grand Prix) starts at 1.00 pm from the Castle Square and covers 13 laps of the Grand Prix circuit to finish in Castle Square at approximately 4.40 pm.

Men's National Road Championship Result

Position

Rider No

Rider Name

Team Name

Category

Time Diff

1

1

Ben Swift

Team Ineos Grenadiers

 

3:45:19

2

10

Fred Wright

Bahrain-Victorious

U23

+2

3

2

Ethan Hayter

Team Ineos Grenadiers

 

+7

4

126

Harry Tanfield

Team Qhubeka Nexthash

 

+12

5

45

Lewis Askey

Equipe Cycliste Continentale Groupama-FDJ

U23

+24

6

6

Alexandar Richardson

Alpecin-Fenix

 

+1:12

7

110

Daniel Mclay

Team Arkea-Samsic

 

+1:30

8

39

Leo Hayter

Development Team DSM

U23

st

9

71

James Shaw

Ribble Weldtite Pro Cycling

 

+1:33

10

115

Samuel Watson

Team Inspired

U23

+1:38

11

111

Connor Swift

Team Arkea-Samsic

 

+1:52

12

96

Sean Flynn

SEG Racing Academy

U23

+2:25

13

75

Gruffudd Lewis

Ribble Weldtite Pro Cycling

 

+2:29

14

18

Jacob Scott

Canyon DHB Sungod

 

+2:32

15

108

Josh Whitehead

SwiftCarbon Pro Cycling

U23

st

16

17

Jim Brown

Canyon DHB Sungod

U23

+2:39

17

150

Ben Granger

Zappi Racing Team

U23

+2:42

18

105

Ross Lamb

SwiftCarbon Pro Cycling

 

+2:47

19

102

Alex Peters

SwiftCarbon Pro Cycling

 

+2:53

20

25

Charlie Tanfield

Canyon DHB Sungod

 

+3:24

21

40

Oscar Onley

Development Team DSM

U23

+3:59

22

29

Alistair Slater

Clancy Briggs Cycling Academy

 

+6:21

23

120

Cameron Orr

Team Inspired

U23

+6:23

24

133

Ben Turner

TRINITY Road Racing

U23

+6:27

25

135

Oliver Rees

TRINITY Road Racing

U23

+6:28

26

144

Owain Roberts

Wales Racing Academy

U23

+6:30

27

161

Matthew Kingston

Zappi Racing Team

U23

+6:38

28

132

Thomas Gloag

TRINITY Road Racing

U23

+6:41

29

134

Cameron Mason

TRINITY Road Racing

U23

+6:48

30

130

Charlie Quarterman

TREK - SEGAFREDO

 

+6:54

31

5

Henry Lawton

AG2R Citroen U23 Team

U23

+6:55

32

81

Isaac Mundy

Richardsons Trek DAS

 

+8:11

33

42

Thomas Armstrong

ELECTRO HIPER EUROPA

 

+8:13

34

4

Zak Coleman

Acrog-Tormans

U23

+8:14

35

117

Alfred George

Team Inspired

U23

+8:20

36

8

Joseph Laverick

Axeon Hagens Berman CT

U23

+8:26

37

52

David Hird

Halesowen A & CC Academy

U23

+8:32

38

23

Callum Macleod

Canyon DHB Sungod

U23

+8:38

39

16

Matthew Bostock

Canyon DHB Sungod

 

+8:55

40

19

Maximilian Stedman

Canyon DHB Sungod

 

st

41

90

Steve Lampier

Saint Piran

 

+9:04

DQ

92

Leon Mazzone

Saint Piran

 

 

DNF

59

Matthew Holmes

Lotto Soudal

 

 

DNF

41

Jack Crook

Dolan Ellesse Race Team

U23

 

DNF

7

Oliver Knight

AVC Aix en Provence

U23

 

DNF

67

Conor McGoldrick

Primera-TeamJobs

 

 

DNF

68

Nicholas Tyrie

Primera-TeamJobs

 

 

DNF

142

Cameron Biddle

Vredestein Basso

 

 

DNF

60

Oliver Robinson

LVIV CYCLING TEAM

U23

 

DNF

89

Ross Holland

Saint Piran

 

 

DNF

138

Daniel McDermott

Unattached

 

 

DNF

36

George Wood

Cycling Sheffield

U23

 

DNF

78

Joe Wilson

Ribble Weldtite Pro Cycling

U23

 

DNF

63

Sebastian Garry

Nopinz Motip Race Team

U23

 

DNF

64

Oliver Hucks

Nopinz Motip Race Team

 

 

DNF

156

Matthew Lock

TAAP Cervelo

 

 

DNF

160

William Truelove

Wales Racing Academy

U23

 

DNF

15

Joshua Avery

Brother U.K - Cycle Team OnForm

 

 

DNF

128

Neil Phillips

TEKKERZ CC

 

 

DNF

98

William Perrett

Spellman - Dublin Port Track Team

 

 

DNF

30

Michael Chadwick

Clancy Briggs Cycling Academy

 

 

DNF

157

George Kimber

Spirit Bontrager BSS Rotor

U23

 

DNF

61

Jack Freeman

Meudon Pedal Heaven Le Col RT

 

 

DNF

143

Joe Holt

Wales Racing Academy

 

 

DNF

76

Charles Page

Ribble Weldtite Pro Cycling

U23

 

DNF

121

Sam Brand

Team Novo Nordisk

 

 

DNF

43

John Archibald

Eolo-Kometa Cycling Team

 

 

DNF

26

Reece Wood

Canyon DHB Sungod

 

 

DNF

24

Robert Scott

Canyon DHB Sungod

 

 

DNF

14

Matthew Walls

BORA - Hansgrohe

 

 

DNF

145

William Roberts

Wales Racing Academy

 

 

DNF

27

Oliver Wood

Canyon DHB Sungod

 

 

DNF

34

Joey Walker

Crimson Orientation Marketing RT

 

 

DNF

38

Mark Cavendish MBE

DECEUNINCK - QUICK - STEP

 

 

DNF

112

Robert Donaldson

Team Inspired

U23

 

DNF

12

Jamieson Blain

BIKESTRONG-KTM

U23

 

DNF

13

Joseph Rees

BIKESTRONG-KTM

U23

 

DNF

164

Harley Matthews

DAP Cycling Club

 

 

DNF

56

Matthew Clements

Kuwait Pro Cycling Team

 

 

DNF

33

Toby Barnes

Crimson Orientation Marketing RT

U23

 

DNF

165

Christopher Walkinshaw

Team PB Performance

 

 

DNF

69

Daniel Bigham

Ribble Weldtite Pro Cycling

 

 

DNF

107

Oliver Peckover

SwiftCarbon Pro Cycling

 

 

DNF

57

James Jobber

Kuwait Pro Cycling Team

 

 

DNF

70

Matthew Gibson

Ribble Weldtite Pro Cycling

 

 

DNF

50

Jake Stewart

GROUPAMA - FDJ

U23

 

DNF

20

Daniel Tulett

Canyon DHB Sungod

U23

 

DNF

147

Finn Crockett

Wheelbase CabTech Castelli

U23

 

DNF

154

Tom Merry

Vanelli-Project Go

 

 

DNF

151

Frazier Carr

Spirit Bontrager BSS Rotor

 

 

DNF

93

Bradley Symonds

Saint Piran

 

 

DNF

103

William Bjergfelt

SwiftCarbon Pro Cycling

 

 

DNF

80

Peter Cocker

Richardsons Trek DAS

 

 

DNF

11

Scott Davies

Bahrain-Victorious

 

 

DNF

153

Jordan Peacock

Spirit Bontrager BSS Rotor

U23

 

DNF

21

Damien Clayton

Canyon DHB Sungod

 

 

DNF

87

Matthew Ellis

Saint Piran

U23

 

DNF

95

Michael Gill

Saint Piran Development

 

 

DNF

91

Oliver Maxwell

Saint Piran

 

 

DNF

88

Iwan Evans

Saint Piran

U23

 

DNF

74

Zeb Kyffin

Ribble Weldtite Pro Cycling

 

 

DNF

48

Tobias Dahlhaus

Foran CCC

U23

 

DNF

55

William Foster

JRC-Shutt-Ridley Race Team

U23

 

DNF

82

William Scott

Richardsons Trek DAS

 

 

DNF

31

Dean Watson

Clancy Briggs Cycling Academy

 

 

DNF

136

Richard Todd

TRINITY Road Racing

 

 

DNF

66

Gary Freeman

Orwell Velo

 

 

DNF

123

Matthew King

Team PB Performance

 

 

DNF

119

William Tidball

Team Inspired

U23

 

DNF

127

Oscar Hutchings

Team Tor 2000 Kalas

 

 

DNF

86

Tristan Davies

Saint Piran

U23

 

DNF

85

Tom Mazzone

Saint Piran

 

 

DNF

146

Samuel Beckett

Wales Racing Academy

U23

 

DNF

49

Joe Pidcock

GROUPAMA - FDJ

U23

 

DNF

79

Theodor Obholzer

Ribble Weldtite Pro Cycling

U23

 

DNF

139

Oliver Moors

Unattached

 

 

DNF

158

Toby Jarvis

Team PB Performance

 

 

DNF

149

Jesse Yates

YOELEO TEST TEAM P/B 4MIND

 

 

DNF

125

James Bentley

Team PB Performance

 

 

DNF

124

James Chapman

Team PB Performance

 

 

DNF

152

Matthew Downie

TAAP Cervelo

 

 

DNF

140

Joe Hill

UpShift Nutrition Race Team

U23

 

DNF

163

Timothy Torrie

TBW23 Stuart Hall Cycling

U23

 

DNF

122

Nathan Smith

Team Novo Nordisk Development

U23

 

DNF

84

Matti Dobbins

RT23

U23

 

DNF

109

Ash Coning

Tavfer Measindot Mortágua

U23

 

DNF

65

Daniel Shoobridge

Nopinz Motip Race Team

 

 

DNF

22

Euan Macleod

Canyon DHB Sungod

U23

 

DNF

44

Mark Christian

Eolo-Kometa Cycling Team

 

 

 

Brian Cossavella Michaelgate Award

 

Place

Rider No

Name

Team

Points

1

115

Samuel Watson

Team Inspired

10

2

10

Fred Wright

Bahrain-Victorious

9

3

45

Lewis Askey

Equipe Cycliste Continetale Groupama-FDJ

9

4

110

Daniel Mclay

Team Arkea-Samsic

7

5

1

Ben Swift

Team Ineos Grenadiers

7

6

2

Ethan Hayter

Team Ineos Grenadiers

4

7

111

Conor Swift

Team Arkea-Samsic

3

8

126

Harry Tanfield

Team Qhubeka Nexthash

2

 

Route for the 2021 Men's National Road Championships (inc Rapha Lincoln Grand Prix)

  • Start from Race HQ neutralised to Castle Square for official start.
  • Neutralised roll through Bailgate, along Newport, turning left on to Yarborough Crescent
  • At Burton Road junction, turn right on to Burton Road B1398 to A46 Flyover and 'West Lindsey' sign for Race Start Proper

  • Continue past Burton Hill Top then turn left and descend Burton Hill through Burton on Fen Lane
  • Turn Left on to A57 at roundabout
  • Turn left on to Long Leys Road
  • Turn right at traffic lights on to Yarborough Road
  • Turn left on to 
West Parade,
  • Left left on to Motherby Lane
  • Turn left on to Hungate
  • Turn right on to Michaelgate
  • Turn left on to wordsworth Street
  • Turn right on to Drury Lane

  • Through Castle Square and cross finish line.

  • Complete 12 further laps of the circuit 103m miles

Other Events

 lincoln-gp-sportivelincoln-bike-night lincoln-gp-sportive

Volunteer For Lincoln Grand Prix

volunteer

Follow Us On:

Follow Us On:

 facebooktwitter

Sign Up For Event News

Copyright © Lincoln Grand Prix. All Rights Reserved.